Népszerű bejegyzések

MyLyconet


SIG_GET_CASHBACK SIG_START_NETWORK SIG_MORE_ABOUT_ME

2009. december 25., péntek

RS Karácsony















Kedves Olvasóim!

Nem mehetek el szó nélkül egy olyan buli mellett, mint az idei Rs Karácsony. A Fondor és a Műhely zenekar közös rendezvénye ez, amely most már tradíciónak számít. A korábbi bejegyzésemben írtam erről a táncházról/klubról. Most megvolt az idei év záró akkordjaként a karácsonyi buli, amely egyben évzáró is, egyfajta mindent bele buli, ami év közben kimaradt, ...
Erről a buliról készítettem pár képet, és egy kis videó klipet. A videó sajnos elég sötét lett, mert hangulat világításban, a telefonom, amivel egyébként az összes képet és videót csinálom, nem bírt jobb minőségben felvenni.
Idén is egy kis közös koncerttel kedveskedett a két zenekar a tisztelet publikumnak, aztán ereszd el a hajamat parti kezdődött. Én reggel 5:30-ra értem haza. Köszönet mindenkinek aki ott volt! Boldog, békés Karácsonyt kívánok mindenkinek!
Íme egy két kép és a videó. A videóról még annyit, hogy a zene az én művem, kb. 12-13 évvel ezelött készült, teljesen számítógéppel. Gondoltam, hogy ne legyen vita a zene választásnál, ezt rakom fel. A híres Román zenész és zeneszerző, Grigoras Dinicu szerzeményéből készült, elektronikus "zene". (a pacsirta is tőle származik)

2009. december 11., péntek

2009. december 5., szombat

Táncházi kőrút

Kedves Olvasóim!

Arra vállalkoztam, hogy az időmtől és a pénztárcámtól függően, megpróbálok záros határidőn belül elmenni a legtöbb táncházba, és egy pár szóban jellemzem ezeket a helyeket, illetve ezt képekkel és videókkal is illusztrálom. Örömmel írhatom le, hogy nem kis utánajárással járt, mert sok klub és táncház van Budapesten. Némelyik alkalmi, vannak 2 hetente ismétlődők, és heti rendszerességgel megrendezett bulik. A bemutatás sorrendje, a hét napjaira fog épülni, hétfőtől - szombatig. Előre is elnézést kérek azoktól, akiknek nem mentem el a táncházába, de ha szóltok, akkor csinálok egy másik ilyen bejegyzést, a kimaradt helyekről is. Ez a kép a december 5.-i Napra koncerten készült, Zagyi Lajos barátom jóvoltából. Nagyon jó koncert volt!

Hétfő:

Grund
(8.ker. Nagytemplom u. 30.)

Ez a hely, egy, a méltatlanul meg nem becsült táncházak közül. Valóban, nem túl szerencsés a hétfői nap, de mi lehetne jobb egy utálatos hétfői, munkakezdős nap után, mint beülni egy ilyen hangulatos helyre, 20-24-ig (max 2-ig) meginni egy italt és hallgatni Pál István Szalonna barátom muzsikáját egyik, vagy Hegedűs Máté és a Rekontra dallamait a másik héten? Táncolni is lehet akinek van még hozzá energiája, de a nótázás is rendszeres program. Az árak nincsenek elszállva. A hely nagyon kulturált, és valljuk be, hogy a mellék helység minősége a táncházakban, 1-től 5-ig skálán, inkább 2-es vagy 3-as. Itt 5-ös. Belépő nincs. A környék a 8.kerület. Eddig még probléma soha nem volt. Néha összejönnek a zenészek és egy spontán zenésztalálkozó alakul ki. Népzenészek, cigány zenészek együtt mulatnak és muzsikálnak az összegyűlt publikumnak. Természetesen ez nem mindig alakul ki, de ki tudja? Lehet, hogy pont akkor, amikor Ti mentek?













Kedd:

Pótkulcs
(6.ker Csengery u. 65/b)

Mit is mondjak? 2010 áprilisában lesz 5 éve, hogy a Berkó együttessel elkezdtük, majd a Rekontrával folytatva, folyamatosan, minden kedden szól a népzene a Pótkulcsban. Sok bulit megért már az a hely. Ez egy tipikus rom kocsma. Hangulatos régi bútorok, nyekergő székek, Zinger varrógép asztal, pedállal együtt. Változatos programok jellemzik ezt a helyet. Keddenként általában olyan sokan szoktak lenni, hogy ha egyel többen lennénk, már nem férnénk el. A hangulat az idő előrehaladtával emelkedik. A zenekar 0:30-ig játszik hivatalosan, 21 órától. Az árak elég magasak, de valahogy mindig, mindenkinek jut annyi ital, hogy táncos hangulatba kerüljön az is, aki nem szokott táncolni. Születés és névnapok megünneplésének ideális helyszíne. Sokszor játszottuk már el a születésnapi köszöntőt, ezalatt közel 5 év alatt. A keddi Pótkulcsot igazából szerintem nem kell bemutatnom, de aki még nem volt, az egyszer feltétlenül jöjjön és bulizzon egyet a Rekontra zenekarral, és meglepetés vendégeivel, Hegedűs Máté vezetésével.
(A képen Tóni Rudolf, kalotaszegi brácsás, egy keddi este, velünk, a klubban.)

Szerda:

RS9
(7.ker Rumbach Sebestyén u. 9.)

A szerdai RS partik híre is gyorsan terjedt a "népi arcok" között. Ez a pince klub, ami egyben színház is, nagy népszerűségnek örvend az emberek között. Itt is felváltva játszik két zenekar, a Műhely és a Fondor. Mind a két zenekar ha kell reggel 4-ig húzza. Az árak itt is elfogadhatóak. Több helyiség is a mulatozó közönség rendelkezésére áll. Kicsit nagy a füst és tipikus pince szaga lesz ruhámnak, de ettől RS, az RS.










Nagyon jó társaság szokott összejönni, tánc, nótázás, jó hangulat. Szerdánként, aki jót akar mulatni, annak az RS-t ajánlom. A képen is látható, hogy a személyzet, mennyire szereti a zenét. :-)



Fonó
(11.ker Sztregova u. 3.)

Azoknak akik táncolni tanulnának, hogy később a fent említett klubokban elvegyüljenek, mint tácosok, a Fonót ajánlom. Lassan, de biztosan el lehet sajátítani a különböző tájegységek táncait. Az árak normálisak. Belépő van. Helyben ott van a Fonó Records Cd boltja, ahol fel lehet töltekezni a legújabb és a már klasszikussá vált lemezekből. Dohányozni, csak kint lehet, így nincs füst. Változatos zenekari felhozatal jellemzi az estéket. A buli jellege, nem az a tipikusan ereszd ela hajamat, de arra is van példa. A tánctanítás 18 órától 20-ig tart. 20:15 körül elkezdődik a táncház ami éjfélkor véget ér. Tiszta, kulturált hely.

Csütörtök:

Gödör
(5.ker Erzséber tér)

Talán a Budapesti táncházak közül, a leglátogatottabb, és legnépszerűbb hely. A csütörtöki Almássy tér táncházhangulat, átmentése, a külföldi nagytőke által bekebelezett szabadidő központból. Két táncház egy helyen. A moldvai táncház a belső nagyteremben, hatalmas embertömeget mozgat meg.
Muzsikál a Csürrentő. A kis színpadon, a kávézó részben a Bivaly zenekar húzza a muzsikát. Az árak itt sincsenek a égben. Nem olcsó hely, de Budapesten zenés szórakozó hely, ami olcsó az csak Kobuci volt illetve, áprilistól, megint lesz. Már NAGYON VÁROM!!! Tehát enni és inni is lehet. Dohányozni is lehet, füst van, de elég nagy a tér. Nyáron a terasz is használható, úgy sokkal hangulatosabb. Tánctanítás is van, most Kükülőmentéről. Jó buli, sok ember, jó hangulat. December 10.-én volt az utolsó táncház idén. Aki nem volt ott, az sajnálhatja. A videót külön bejegyzésben fogom kapcsolni, mert nem sikerült feltöltenem.Az első képen Gombai Tamás, Péter Tamás, és ifj. Barcza Zsolt látható. A képen mindenki a földön áll. :) A második képen a Bivaly zenekar és két prímás vendégük, Konc Gergő, és Soós Csaba, valamint Tintér Gabriella (ének) látható.
A Bivaly zenekar: Tárkány-Kovács Bálint (cimbalom), Kaszap Attila (brácsa), Danhauser Máté (bőgő)


Péntek:

Bírlak
(7.ker. Hevesi Sándor tér és Dob utca sarok)

A jó öreg péntek este. Sajnos a Csoóri Sanyi féle tácházat megszüntették, de nem mehetünk el a péntek este mellett, úgy hogy ne említsük meg a Reviczky utcai táncházat. Igen jó bulik voltak!
Vissza a jelenbe. Tehát az első hely amit kiemelnék, az a Bírlak. Ez egy viszonylag új hely. Kicsit még rendezetlen nekem a program. Szerintem egy helynek szüksége van egy, vagy maximum kettő, házigazda zenekarra. A hely még kicsit steril, de alakul a hangulat. Az a sok lépcső szerintem elég veszélyes, azzal a sok járólap éllel, és sarokkal, de remélem. hogy nem lesz baj belőlük! Sok zenekar játszott már ott, én kétszer voltam, először a Bekecs együttes, másodszor a Rojtos zenekar volt a házigazda. A képek és a videó a Rojtos zenekar bulijában készültek. Az árak rendben vannak. Belépő van. Dohányozni csak a külső kocsma részben lehet. Néha a kocsmarészben összegyűlt zenészek spontán kocsma bulit csinálnak, ami nagyon jót tesz a hangulatnak.

Ha én lennék a főnök, akkor egy rendszeresen ott muzsikáló zenekart megfogadnék, házigazda jelleggel.





Cd Fű
(5.ker. Fejér György u. 1.)

Egyszer sikerült eljutnom ide táncházba. Nagyon hangulatos kis pinceklub. Kalász Máté és csapata muzsikált akkor. Sajnos nem tudom, hogy milyen renszerességgel tartanak ott bulikat, de nagyon jó parti volt. Az árak teljesen rendben vannak, cigizni csak kint lehet. A mellék helyiség 2-es. Moldvai táncház is van egy időben, de mégsem zavarja egymást a két zene, mert a pince két végében van a két táncház.

Szombat:


Aranytíz
(5.ker. Arany János u. 10.)

Az Aranytíz, a legendás Molnár utcai táncház, utódja. Nagyon nagy váltás volt a helyszínek között. A régi helyszínen két szinten ment a buli, lentebb a tánctanítás, fentebb a folk kocsma. Dohányzás mindenhol. Az Aranytízben már sajnos nincs folk kocsma. A szándék meglenne rá, mint ahogy volt rá próbálkozás is, de nem jött ki jól a lépés. Menjetek minél többen és újból lesz folk kocsma! A hely egyébként, kulturált, és tiszta. Dohányozni csak kint lehet. A büfé jó áron elérhető. A táncház 17h-kor kezdődik gyerekeknek. 18 órától palatkai sűrűmagyar tanítás indul, Bohus Gyuri vezetésével és kézműves foglalkozás gyerekeknek. 19h-tól palatkai párostáncok tanítása és 20-24-ig szabad táncház, tanítással összevonva. Állandó zenekar Blaskó Csaba és zenekara, 2 hetes váltásban, a közbeeső szombaton, másik zenekarok jönnek és frissítik a repertoárt. A program néha kiszínesedik, egy-egy rövid koncerttel.


Összefoglalva, nagyon jó a táncház felhozatal. Szombaton is van Bírlak táncház, mostanában a Zagyva banda húzza, de akkor nem tudok lejutni. Aki bulizni akar, az most már bármelyik nap megteheti. Vasárnap nem találtam bulit. Ha tudtok valamit akkor szóljatok. Mindenkinek jó szórakozást kívánok és ha találkozunk akkor rozé, vice házmestert iszok! :-)

2009. november 20., péntek

Kedves Olvasóim!

Végre elkészült a Radnóti Est hang és kép anyaga. 4 szám látható és hallható a youtube-n. Íme az egyik a többit megtaláljátok mellette.
Szerelmes vers:


Pontosítom egy korábbi bejegyzésemet. A Kalamajka 31 évig muzsikált a Molnár u. -ban, majd az Arany10-ben összesen.

2009. november 8., vasárnap

Mostanában történt...

Kedves Olvasóim!

Ősz. Évek óta nem volt ilyen szép őszünk, mint október végén. A Fondor zenekarral sikerült kihasználnunk, a napsütéses időt. Tegnap a Duna Tv-n, az az, november 7.-én, lehetett látni az Élő népzene című műsorban az eredményt. Jó hangulatú muzsikák szólaltak meg, egy gyönyörű helyen. Itt megtekinthető a műsor:
Csináltam egy kis klipet a műsort követő,
pörkölt evős, muzsikálós estéről.
Íme:

A másik érdekes dolog ami történt velem, az a Bakony Fesztivál volt, Ajkán. Megtapasztaltam, hogymilyen érzés a zsűri asztala mögött ülni. Nagyon tanulságos volt és megtiszteltetés, hogy rám gondolt Kocsán Laci és Kádár Ignác barátom is, a Fesztivál szervezői. Zenei zsűriként, még nem voltam jelen. Szeretem a kihívást. Remélem amit mondtam az értékelésen, az mindenkineka hasznára válik majd. Nagyon jó volt a hangulat, voltak kisebb bukkanók, de ezek mindig megoldódnak. Sokat tanultak a szervezők az idei hibákból, amikből nem volt sok, de volt. Ezek jövőre nem ismétlődnek meg.Szokásommal ellentétben nem fotóztam és videót se vettem fel, de ha találok, vagy szerzek valakitől képeket, azonnal felrakom.
Ja! Végre találkoztam Dedesszel és bemutatkozhattam neki. (a folklistán ő volt akivel a legtöbbet vitáztam) Sőt a zenekari különdíjat is az ő csapatuknak ítéltem oda. Nagyon szimpatikus volt a zenekar.
2 napja esik az eső, ami nagyon jól tükrözi a hangulatomat, ami mostanában, bevallom őszintén, nem túl jó. De! Jön a tél és az, az én időm. Imádom a telet. Csönd, nyugalom, hideg, forralt bor, disznóvágás... Tényleg! Ha valaki disznót vág, rakjon már félre nekem egy kis hagymás vért. Nagyon szeretem.

2009. október 19., hétfő

Hétköznapi rutin

Kedves Olvasóim!

Mostanában nem történik semmi említésre méltó esemény. A szokásos dolgokon kívül, ami minden kedden a Pótkulcs (Rekonra), minden második hétfő a Grund (Rekontra), minden második szerda RS9 (Fondor), és minden második szombaton az Aranytízben folytatjuk amit a Kalamajka 35 éve elkezdett (Blaskó Csaba és zenekara).
A Naprával dolgozunk az új lemezen, amit januárban veszünk föl. JA! Megjelent a SONY kiadásában egy világzenei válogatás, amire felrakták a "Jaj, a világ!" című számunkat.
Voltunk zenekari fotózáson. Nagyon jól sikerült. Az új lemez borítóján megnézhetitek a képeket, de ahhoz, meg is kell ám venni. Április környékén fog megjelenni. Hangulat képek és videó a fotózásról:





2009. október 5., hétfő

Mozgalmas hétvége

Kedves Olvasóim!

Túl vagyunk ezen a minden szempontból mozgalmas hétvégén. Jelenleg mindenem fáj és fekszem az ágyban. Nem is nagyon tudok kikelni. Vegyük sorra a napokat.
Péntek:
A csütörtöki főpróba után, tényleg csak 1 órát maradtam a Gödörben és beszélgettem pár emberrel a szombati, Mundruc népfoci torna részleteiről. Éppen ezért, reggel nem voltam fáradt, csak a szokásos őszi hangulat, ami egyébként nálam pozitív előjelű szokott lenni, tekintve, hogy őszi gyerek vagyok, és így utólag is boldog szülinapot kívánok magamnak.
A megbeszéltek szerint 14:30-kor találkoztunk a Müpában a többiekkel. A zenekar szépen sorban megérkezett. Radnóti Est, Művészetek Palotája. Így utólag belegondolva, ki hitte volna, hogy megzenésített versekkel fogunk a Naprával visszatérni a Fesztivál Színház, sokat látott reflektorai elé.
A hangbeállás és a próba több mint 3 órás volt.

Miután felvétel készült az előadásról, mindent, nagyon alaposan be kellett állítani. Ez a műsor alap járaton 16 csatornát foglal el egy keverő pulton. Most 28 csatorna volt. 2 hangtechnikussal dolgoztunk, Pignon és Hidasi Barna, akikre inkább a hangprofesszor a megfelelő titulus.
Három vokalista is emelte az est színvonalát. Gereben Zita, Kovács Linda és Hajós Laura. 1. osztályú énekesek, minden szempontból profik. Nagyon jó volt velük dolgozni.
Annak aki úgy jött el, hogy előtte nem hallotta az anyagot, nem is tudom elképzelni, hogy milyen lehetett ez a koncert.
A vizuális effektusokért Kovács Sebő volt a felelős. Amennyit láttam a vetítésből az teljesen lenyűgözött. Az ő keze munkáját dicséri a Napra eddigi egyetlen klipje is a Pici ház című számunkra.
A koncert, fantasztikusan jól sikerült. Voltak kisebb technikai problémák közben, de ez nem tünt föl, legfeljebb csak a szakmában jártasabb nézőknek. Óriási megkönnyebülés volt az előadás után leülni a büfében. Nagyon sok feszültség van ilyenkor az emberben, az egyik, hogy ne rontsa el a számokat, mert azzal a többiek munkáját veri keresztbe, stb... Nagyon jól muzsikált a zenekar, büszke vagyok rá hogy velük zenélhetek.
Amint összeszedtük magunkat, még elmentünk egy helyre, egy kicsit kibeszélni a koncertet és inni egy italt. Sikerült éjfél körül hazaérni. Természetesen ilyenkor nem tudok elaludni, mert folyamatosan megy a fejemben ami a színpadon és előtte a próbákon a stúdióban történt. Ilyenkor összegzi az ember, hogy mi az eredménye a munkájának.
Szombat:
A régóta várt Mundruc kupa. 5 éve nem voltam focipálya közelében sem. Bevallom majdnem annyira izgultam, mint a Müpában. Kapusként voltam jelen a Folkboys nevű csapatban. Jó hangulatban teltek a meccsek. Volt egy kisebb összezörrenés, de nem volt komoly. Végig mindenki jól érezte magát. Jó volt újból focizni egyet. Még gólt is lőttem. Természetesen miután a kondícióm nem volt megfelelő, most mindenem fáj és mozogni is alig tudok, de valahogy jól esik. A focitorna után, mindenki célba vette a Kobucit. Legnagyobb sajnálatomra a Kobuci bezárta kapuit és ez volt a záró party. Ehhez jött hozzá a táncos-zenész-focisták buliszomja. El lehet képzelni, hogy mekkora buli volt. Fogalmam sincs mikor feküdtem le aludni, de nem voltam szomjas.
Vasárnap:
Reggel 9 óra, 5. kerület, stúdió felvétel. Bőgőzni mentem, bőgő nélkül. Ez probléma volt. 10 órakor már bőgővel együtt, amit Lelkes Andris barátom adott kölcsön, tömött sorokban sorakoztam a stúdió előtt. DVD felvétellel egybekötött cd felvétel volt. Biztos jól mutatok a filmen. 13:30-ra sikerült felvenni az aznapra kitűzött dalokat. Visszavittem a bőgőt, megreggeli-ebédeltem és irány Győr, ahol a Nemzeti Színházban, a Radnóti program ment. Azt hiszem nem kell ecsetelni, hogy mennyire voltam fáradt.
A koncert itt is nagyon jól sikerült. Mikor hazaértem megint nem voltam álmos, mert pörgött az agyam. Aztán egyszer csak elaludtam...

Kritika a Müpa koncertről:

2009. szeptember 18., péntek

Radnóti album


Kedves olvasóim!

Nem bírom kivárni október 2-át. Akkor lesz ugyanis a Radnóti albumnak, a Művészetek Palotájában, a nagy megmérettetése. Annyira benne van minden gondolatomban ez a zene, hogy muszáj írnom róla.
Emlékszem a pillanatra, amikor Miki (Both)(Napra: gitárosa, énekese és zeneszerzője) elővezette, hogy kapott egy felkérést a Hangzó Helikontól, hogy a sorozat 19. darabját, Radnóti versekből, csinálja ő. Akkor abban a pillanatban nem gondoltam, hogy ez zeneileg, egy meghatározó pillanat lesz az életemben. Miki elmondta, hogy semmi mást nem kötöttek ki, csak azt, hogy ő legyen a zeneszerző. Azt, hogy melyik zenekarral csinálja meg, azt nem. Ő ránk gondolt. A Naprával akarta megcsinálni a lemezt. Saját magammal szembeni, előítéletből merítkezve, máris egy csupa hajnali, széki lassú, és palatkai halottkisérő feldolgozás lemezt hallottam a fejemben. Na, ez a gondolat nem tartott, 3 másodpercig sem, és azonnal rájöttem, hogy ez a lemez nem lesz ennyire kiszámítható, és egyszerű. Igazam lett.
Próbáról, próbára jöttek a témák, jöttek az ötletek, pedig nem volt könnyű dolgunk, mert az akkori próbatermünk minősége, sajnos messze nem ütötte meg az alkotáshoz elvárható, minimális komfort érzetet sem. (Ez a téma egy külön bejegyzést érdemelne.)
Ennek ellenére, csináltuk és minden alkalommal alakult, formálódott, csiszolódott az anyag. Miki hozta a témákat, mi pedig (Winterverber Csaba, basszusgitár; Pfeiler Ferenc, dob; Hegedűs Máté, hegedű, és én) hozzátettük, a saját ötleteinket, melyet a Miki által írott zene hozott létre bennünk. Az énekesnőnk (Krámli Kinga) is kapott lehetőséget, egy szám erejéig, hogy hozzátegyen ehhez a lemezhez. Neki is sikerült.


Lehet, hogy ez most nagyon romantikusan hangzik, de nekem tényleg ezt jelentette a közös munka. Olyan dallamok, ritmusok, harmónia láncok keltek életre a hangszerekből, ami nekem már gyermekkori álmom volt. Népzenész létemre zenét szereztem. Minden népzenész kollégámnak kívánom, hogy élje át ezt az érzést. Aki hallotta a lemezt az talán érti, hogy miért írtam ennyire romantikus hangvételben. Nem azért, mert a lemez romantikus lenne, ennyit azt hiszem elmondhatok, előre azoknak akik még nem hallották. Van szerelem is, de...
Korábban is szereztem már zenét, de ez más volt. A szöveg már magában is nagyon erős érzelmeket keltett. Miki nagyon jól válogatta össze a verseket. Meg kell még említenem, Hidasi Barna nevét, mint zenei rendező és hangmérnök. A hangzás magáért beszél.


Remélem sikerült kedvet csinálnom a lemez meghallgatásához, de még inkább remélem, hogy aki megteheti az eljön 2-án a Müpába, és meghallgatja élőben. A jegyek nagyon fogynak.

u.i: Egy tipp: egy óra szabadidő, csend, egy üveg jóféle bor, szetereó hifi, és az első számtól az utolsóig egyben végighallgatni. Közben lehet olvasni a szöveget, mert a kiadvány voltaképpen, egy kis verses kötet.

Jó szórakozás kívánok!

2009. szeptember 12., szombat

Tanítás


Kedves Olvasóim!

Egy kis reklám. Vállalok tanítványokat, harmonikára, 3-húros brácsára, és Sajó-menti 4 húros brácsára. Helyileg, Óbudán székelek és itt folynak az órák is. Aki tudja a számomat, hívjon bátran, aki nem az a profilban megtalálható email címre írjon.
További szép napot mindenkinek!

2009. szeptember 10., csütörtök


Kedves Olvasóim!

Arra gondoltam, hogy a következő bejegyzés szóljon a kedvenc szórakozó helyemről, a Kobuci kertről. Aki ismeri az tudja, hogy miért a kedvencem, aki nem ismeri, az remélem, ha ezt az írást elolvassa elmegy, és akkor megtudja.
Egy szórakozó helyet sok szempontból lehet osztályozni. A helyszín, a zene, az ital és étel ára és minősége, programok, stb...

A helyszínnel kezdem. Óbuda, Főtér, a Zichy kastély belső uvara. A tér tökéletesen ki van használva. A pult teljes hosszában, innen és Kapolcsról, képek vannak kitéve, idézve a korábbi bulik hangulatát. Ezek a fotók, mintha valóban sugároznák magukból az utóbbi hónapok, és évek fergeteges hangulatú rendezvényeinek szellemét. A "placc" felét padok, asztalok és székek foglalják el. A "bejárattal" átellenben van a színpad, amit ideiglenesen a magáévá tesznek azon kiváltságos zenekarok, akik felléphetnek rá. A pulttal szemben a fal teljes hosszában, szintén padok vannak, szépen sorban.
Az italok tekintetében, végre egy olyan hely, ahol ha valaki cukros üdítőt szeretne inni, akkor nem csak cola és egyéb borzalmas "lónyálak" közül válogathat, hanem, 4 féle házi szörp közül dönthet, a számára legmegfelelőbb mellett. A sör és a bor ára, nincs az égben és igazi pálinkát is lehet inni. Vannak italkülönlegességek is, pl. a Mixcsűr. Az étel választékban megtalálható, a jó kocsmákban elengedhetetlen zsíros kenyér, és a hely név adó produktuma, a kobuci.

Ez egy speciálisan erre a célra sütött buci, félbevágva, megkenve fokhagymás tejföllel, majd erre jön a pirított kolbász, a darabolt kígyóubi és a paradicsom karikák. Italozáshoz és éhség csillapításra is egyaránt tökéletes. Akinek kevés lenne, és ismeri a varázs szót az kérheti duplán. A varázs szó, bobuci, melynek a név adója írja e sorokat.

A programok, ízlésesen összeválogatott, leginkább a népzene felé hajló zenekarok, koncertjeiből, és alkalom adtán ezt megfejelve, táncházából, ezen kívül, cigány zene, blues, jazz, reegie, rock, folk-rock formációk műsorából áll össze. A népzene és a világzene, kiemelt helyet kapott a Kobuci kert rendezvényei között. Van egész estés táncház is, két zenekarral akik, mind a moldvai körtáncokat, mind a vonós népzenét kedvelőknek kielégítik az igényét.
Összefoglalva, egy nagyszerű és követni való kezdeményezés ez a hely; a Kobuci kert.

2009. szeptember 8., kedd

Hozzászólás

Kedves Olvasóim!

Megoldottam a hozzászólás problémáját. Mostantól, lehet megjegyzést fűzni az írásaimhoz.

2009. szeptember 7., hétfő

Lakodalom


Kedves Olvasóim!
Írnék egy-két szót a hétvégémről.
Lagziban voltam, a Győr melletti Mecsér községtől, 1km-re található Tanyán. 400-an voltunk vendégek és kb. 20-25 zenész volt. Az első zenekar, akik végig meg voltak fogadva, Szalonna és bandája volt. Aki esetleg külsős, vagy a Naprát ismeri jobban mint a népzenét, annak is ismerős lehet Szalonna barátom, mert ő volt a Napra első prímása.
Szombaton 10 órakor kezdték és vasárnap 16:30-kor, amikor én elindultam haza, még mindig muzsikáltak. Minden elismerésem. Olyan volt a buli, mintha egy kicsinyített táncháztalálkozó lett volna, ahol még szintis, lakodalmas zene is van. (a fehér bor ihatatlan volt, a vörös viszont jó volt) Én inkább vasárnap csatlakoztam a zenészekhez, de akkor nagyon. Sütött a nap, meleg volt, másnap volt, és jó hangulat is volt.
Gratulálok Kocsis Enikőnek és Fitos Dezsőnek, házasság kötésük alkalmából. Sok sikert kívánok nektek!

2009. szeptember 4., péntek

Vitaindító gondolatok


Kedves olvasók!

Szeretek írni, és remélem ti szívesen olvassátok majd az irományaimat. Eddig csak egy zárt levelező listán írtam, olyanoknak akik abban a szakmában élnek, dolgoznak, amiben én. Ez egy elég zárt és konzervatív közösség. Miért baj ez? Azért mert a népművészetről van szó. Így elsőre, elég furcsán hangzik, bevallom nekem is az, ezt így nyilvánosan leírni.
Az a fajta zene, amit mi a Naprával játszunk, mindenkinek máshogy csapódik le, attól függően, hogy honnan jön, milyen zenét hallgatott eddig. Ez azért is lehet így, mert a zenekar tagjai is különböző zenei irányzatokból kerültek elő. Ez a lényeg! Teljesen más oldalról közelítjük meg a zenét és mégis békében, konstruktívan tudunk együtt dolgozni. Eközben a folklor világában, mi van? Egymást piszkálják, irigykednek egymásra, áskálódnak, egymás háta mögött sutyorognak, stb... Ugyan azért csináljuk, és mégis "gyilkoljuk" egymást. Mindenki úgy zenél, ahogy tud, és tehetségéhez mérten próbál megélni belőle, vagy tartja meg hobbinak, szórakozásnak.
Maradjunk nálam és a népzenénél.
A táncházmozgalom, ami a gyűjtő fogalom mindarra ami ma, népzene, néptánc és minden egyéb népművészeti ág, kitermelt magából, zenekarokat, táncegyütteseket, kézműveseket, tudományos szakembereket.
Ami szerintem alap tétel, és én is ezt veszem kiinduló pontnak, az az, hogy egyetlen dolog állandó a világban, az pedig a változás.
Vannak akik ezt nem hajlandóak elfogadni és ezzel nagyon nagy károkat okoznak, annak az ügynek amiért ők is dolgoznak. A népzene, ami azóta létezik, különböző formákban, mióta ember él a földön, folyamatosan változik, bővül, "fejlődik". A mostani állapot, mint korábbi időkben is ,átmeneti. A 19. század végétől vannak gyűjtések, népdalokról, zenekarokról, táncról... Én is ezekről a felvételekről tanultam. Ha népzenét játszok, ezek a felvételek az irányadók. De!
A 21. században élünk és ez ellen nem tehetünk semmit. A faluból, begyűrűzött a városba a népművészet minden ága. Város és falu, mindig is hatottak egymásra kulturálisan. A falusi zenészek, mindig is a városi zenészekre akartak hasonlítani, legalábbis a vonós zenekarok. Most ez megfordulni látszik. A városi zenészek tanulják a falusi muzsikát, és próbálják beépíteni a saját zenéjükbe, vagy meghagyják eredeti formájában és úgy próbálják eljátszani, a városlakók, nem ehhez a zenéhez, és hangszereléshez szokott fülének. Mind a két út teljesen helyénvaló. A lényeg az, hogy foglalkozzunk a saját kultúránkkal, és ha lehet minél mélyebben merüljünk bele, mielőtt hozzányúlunk. Na elsőre ennyit gondoltam. Kíváncsian várom a ti gondolataitokat.

Kezdésnek


Sziasztok!

Ebben a blogban, leginkább a zenéről lehet majd olvasni. Saját bandáim, koncertjeim, és természetesen lehet vitázni a népzene és egyéb stílusok ötvözéséről, és ennek eredményeiről.
Mint a Napra zenekar tagja, minden ebben a témában felvetett ötlet, gondolat érdekel. Bárki leírhatja a véleményét rólam/rólunk, a zenénkről.