Népszerű bejegyzések

MyLyconet


SIG_GET_CASHBACK SIG_START_NETWORK SIG_MORE_ABOUT_ME

2009. szeptember 18., péntek

Radnóti album


Kedves olvasóim!

Nem bírom kivárni október 2-át. Akkor lesz ugyanis a Radnóti albumnak, a Művészetek Palotájában, a nagy megmérettetése. Annyira benne van minden gondolatomban ez a zene, hogy muszáj írnom róla.
Emlékszem a pillanatra, amikor Miki (Both)(Napra: gitárosa, énekese és zeneszerzője) elővezette, hogy kapott egy felkérést a Hangzó Helikontól, hogy a sorozat 19. darabját, Radnóti versekből, csinálja ő. Akkor abban a pillanatban nem gondoltam, hogy ez zeneileg, egy meghatározó pillanat lesz az életemben. Miki elmondta, hogy semmi mást nem kötöttek ki, csak azt, hogy ő legyen a zeneszerző. Azt, hogy melyik zenekarral csinálja meg, azt nem. Ő ránk gondolt. A Naprával akarta megcsinálni a lemezt. Saját magammal szembeni, előítéletből merítkezve, máris egy csupa hajnali, széki lassú, és palatkai halottkisérő feldolgozás lemezt hallottam a fejemben. Na, ez a gondolat nem tartott, 3 másodpercig sem, és azonnal rájöttem, hogy ez a lemez nem lesz ennyire kiszámítható, és egyszerű. Igazam lett.
Próbáról, próbára jöttek a témák, jöttek az ötletek, pedig nem volt könnyű dolgunk, mert az akkori próbatermünk minősége, sajnos messze nem ütötte meg az alkotáshoz elvárható, minimális komfort érzetet sem. (Ez a téma egy külön bejegyzést érdemelne.)
Ennek ellenére, csináltuk és minden alkalommal alakult, formálódott, csiszolódott az anyag. Miki hozta a témákat, mi pedig (Winterverber Csaba, basszusgitár; Pfeiler Ferenc, dob; Hegedűs Máté, hegedű, és én) hozzátettük, a saját ötleteinket, melyet a Miki által írott zene hozott létre bennünk. Az énekesnőnk (Krámli Kinga) is kapott lehetőséget, egy szám erejéig, hogy hozzátegyen ehhez a lemezhez. Neki is sikerült.


Lehet, hogy ez most nagyon romantikusan hangzik, de nekem tényleg ezt jelentette a közös munka. Olyan dallamok, ritmusok, harmónia láncok keltek életre a hangszerekből, ami nekem már gyermekkori álmom volt. Népzenész létemre zenét szereztem. Minden népzenész kollégámnak kívánom, hogy élje át ezt az érzést. Aki hallotta a lemezt az talán érti, hogy miért írtam ennyire romantikus hangvételben. Nem azért, mert a lemez romantikus lenne, ennyit azt hiszem elmondhatok, előre azoknak akik még nem hallották. Van szerelem is, de...
Korábban is szereztem már zenét, de ez más volt. A szöveg már magában is nagyon erős érzelmeket keltett. Miki nagyon jól válogatta össze a verseket. Meg kell még említenem, Hidasi Barna nevét, mint zenei rendező és hangmérnök. A hangzás magáért beszél.


Remélem sikerült kedvet csinálnom a lemez meghallgatásához, de még inkább remélem, hogy aki megteheti az eljön 2-án a Müpába, és meghallgatja élőben. A jegyek nagyon fogynak.

u.i: Egy tipp: egy óra szabadidő, csend, egy üveg jóféle bor, szetereó hifi, és az első számtól az utolsóig egyben végighallgatni. Közben lehet olvasni a szöveget, mert a kiadvány voltaképpen, egy kis verses kötet.

Jó szórakozás kívánok!

2009. szeptember 12., szombat

Tanítás


Kedves Olvasóim!

Egy kis reklám. Vállalok tanítványokat, harmonikára, 3-húros brácsára, és Sajó-menti 4 húros brácsára. Helyileg, Óbudán székelek és itt folynak az órák is. Aki tudja a számomat, hívjon bátran, aki nem az a profilban megtalálható email címre írjon.
További szép napot mindenkinek!

2009. szeptember 10., csütörtök


Kedves Olvasóim!

Arra gondoltam, hogy a következő bejegyzés szóljon a kedvenc szórakozó helyemről, a Kobuci kertről. Aki ismeri az tudja, hogy miért a kedvencem, aki nem ismeri, az remélem, ha ezt az írást elolvassa elmegy, és akkor megtudja.
Egy szórakozó helyet sok szempontból lehet osztályozni. A helyszín, a zene, az ital és étel ára és minősége, programok, stb...

A helyszínnel kezdem. Óbuda, Főtér, a Zichy kastély belső uvara. A tér tökéletesen ki van használva. A pult teljes hosszában, innen és Kapolcsról, képek vannak kitéve, idézve a korábbi bulik hangulatát. Ezek a fotók, mintha valóban sugároznák magukból az utóbbi hónapok, és évek fergeteges hangulatú rendezvényeinek szellemét. A "placc" felét padok, asztalok és székek foglalják el. A "bejárattal" átellenben van a színpad, amit ideiglenesen a magáévá tesznek azon kiváltságos zenekarok, akik felléphetnek rá. A pulttal szemben a fal teljes hosszában, szintén padok vannak, szépen sorban.
Az italok tekintetében, végre egy olyan hely, ahol ha valaki cukros üdítőt szeretne inni, akkor nem csak cola és egyéb borzalmas "lónyálak" közül válogathat, hanem, 4 féle házi szörp közül dönthet, a számára legmegfelelőbb mellett. A sör és a bor ára, nincs az égben és igazi pálinkát is lehet inni. Vannak italkülönlegességek is, pl. a Mixcsűr. Az étel választékban megtalálható, a jó kocsmákban elengedhetetlen zsíros kenyér, és a hely név adó produktuma, a kobuci.

Ez egy speciálisan erre a célra sütött buci, félbevágva, megkenve fokhagymás tejföllel, majd erre jön a pirított kolbász, a darabolt kígyóubi és a paradicsom karikák. Italozáshoz és éhség csillapításra is egyaránt tökéletes. Akinek kevés lenne, és ismeri a varázs szót az kérheti duplán. A varázs szó, bobuci, melynek a név adója írja e sorokat.

A programok, ízlésesen összeválogatott, leginkább a népzene felé hajló zenekarok, koncertjeiből, és alkalom adtán ezt megfejelve, táncházából, ezen kívül, cigány zene, blues, jazz, reegie, rock, folk-rock formációk műsorából áll össze. A népzene és a világzene, kiemelt helyet kapott a Kobuci kert rendezvényei között. Van egész estés táncház is, két zenekarral akik, mind a moldvai körtáncokat, mind a vonós népzenét kedvelőknek kielégítik az igényét.
Összefoglalva, egy nagyszerű és követni való kezdeményezés ez a hely; a Kobuci kert.

2009. szeptember 8., kedd

Hozzászólás

Kedves Olvasóim!

Megoldottam a hozzászólás problémáját. Mostantól, lehet megjegyzést fűzni az írásaimhoz.

2009. szeptember 7., hétfő

Lakodalom


Kedves Olvasóim!
Írnék egy-két szót a hétvégémről.
Lagziban voltam, a Győr melletti Mecsér községtől, 1km-re található Tanyán. 400-an voltunk vendégek és kb. 20-25 zenész volt. Az első zenekar, akik végig meg voltak fogadva, Szalonna és bandája volt. Aki esetleg külsős, vagy a Naprát ismeri jobban mint a népzenét, annak is ismerős lehet Szalonna barátom, mert ő volt a Napra első prímása.
Szombaton 10 órakor kezdték és vasárnap 16:30-kor, amikor én elindultam haza, még mindig muzsikáltak. Minden elismerésem. Olyan volt a buli, mintha egy kicsinyített táncháztalálkozó lett volna, ahol még szintis, lakodalmas zene is van. (a fehér bor ihatatlan volt, a vörös viszont jó volt) Én inkább vasárnap csatlakoztam a zenészekhez, de akkor nagyon. Sütött a nap, meleg volt, másnap volt, és jó hangulat is volt.
Gratulálok Kocsis Enikőnek és Fitos Dezsőnek, házasság kötésük alkalmából. Sok sikert kívánok nektek!

2009. szeptember 4., péntek

Vitaindító gondolatok


Kedves olvasók!

Szeretek írni, és remélem ti szívesen olvassátok majd az irományaimat. Eddig csak egy zárt levelező listán írtam, olyanoknak akik abban a szakmában élnek, dolgoznak, amiben én. Ez egy elég zárt és konzervatív közösség. Miért baj ez? Azért mert a népművészetről van szó. Így elsőre, elég furcsán hangzik, bevallom nekem is az, ezt így nyilvánosan leírni.
Az a fajta zene, amit mi a Naprával játszunk, mindenkinek máshogy csapódik le, attól függően, hogy honnan jön, milyen zenét hallgatott eddig. Ez azért is lehet így, mert a zenekar tagjai is különböző zenei irányzatokból kerültek elő. Ez a lényeg! Teljesen más oldalról közelítjük meg a zenét és mégis békében, konstruktívan tudunk együtt dolgozni. Eközben a folklor világában, mi van? Egymást piszkálják, irigykednek egymásra, áskálódnak, egymás háta mögött sutyorognak, stb... Ugyan azért csináljuk, és mégis "gyilkoljuk" egymást. Mindenki úgy zenél, ahogy tud, és tehetségéhez mérten próbál megélni belőle, vagy tartja meg hobbinak, szórakozásnak.
Maradjunk nálam és a népzenénél.
A táncházmozgalom, ami a gyűjtő fogalom mindarra ami ma, népzene, néptánc és minden egyéb népművészeti ág, kitermelt magából, zenekarokat, táncegyütteseket, kézműveseket, tudományos szakembereket.
Ami szerintem alap tétel, és én is ezt veszem kiinduló pontnak, az az, hogy egyetlen dolog állandó a világban, az pedig a változás.
Vannak akik ezt nem hajlandóak elfogadni és ezzel nagyon nagy károkat okoznak, annak az ügynek amiért ők is dolgoznak. A népzene, ami azóta létezik, különböző formákban, mióta ember él a földön, folyamatosan változik, bővül, "fejlődik". A mostani állapot, mint korábbi időkben is ,átmeneti. A 19. század végétől vannak gyűjtések, népdalokról, zenekarokról, táncról... Én is ezekről a felvételekről tanultam. Ha népzenét játszok, ezek a felvételek az irányadók. De!
A 21. században élünk és ez ellen nem tehetünk semmit. A faluból, begyűrűzött a városba a népművészet minden ága. Város és falu, mindig is hatottak egymásra kulturálisan. A falusi zenészek, mindig is a városi zenészekre akartak hasonlítani, legalábbis a vonós zenekarok. Most ez megfordulni látszik. A városi zenészek tanulják a falusi muzsikát, és próbálják beépíteni a saját zenéjükbe, vagy meghagyják eredeti formájában és úgy próbálják eljátszani, a városlakók, nem ehhez a zenéhez, és hangszereléshez szokott fülének. Mind a két út teljesen helyénvaló. A lényeg az, hogy foglalkozzunk a saját kultúránkkal, és ha lehet minél mélyebben merüljünk bele, mielőtt hozzányúlunk. Na elsőre ennyit gondoltam. Kíváncsian várom a ti gondolataitokat.

Kezdésnek


Sziasztok!

Ebben a blogban, leginkább a zenéről lehet majd olvasni. Saját bandáim, koncertjeim, és természetesen lehet vitázni a népzene és egyéb stílusok ötvözéséről, és ennek eredményeiről.
Mint a Napra zenekar tagja, minden ebben a témában felvetett ötlet, gondolat érdekel. Bárki leírhatja a véleményét rólam/rólunk, a zenénkről.